Akkermann: iga laeva Eesti lipu alla toomine suurendab Eesti majandusterritooriumi

Endine reeder, riigikogu merendusrühma liige Annely Akkermann (IRL) ütles Viking Line laeva Eesti lipu alla toomise kohta, et mereriikidele nagu Eesti, on oluline, et nende lipu all sõidaks rohkem laevu.

„Laevade ja laevandusettevõtete arv on kasulik Eesti riigile. Täna on kaubalaevu Eesti registris ja Eesti lipu registris ainult 3, seetõttu tuleb tervitada iga laeva, mis tuleb Eesti lipu alla, mis toob Eestisse töökohti nii merele kui maale. Hollandis läbiviidud uuringute põhjal tekitab iga uus töökoht merel juurde kolm töökohta kaldal,” lisas Akkermann.

„Iga laeva Eesti lipu alla toomine suurendab Eesti majandusterritooriumi. Seal töötavad inimesed on Eesti töötajad, meie maksumaksjad ning laeval toimuv majandustegevus on Eesti äri. Eesti on mereriik, Eesti majandusest loodud lisandväärtusest 5% ehk ca 1 miljard eurot sisemajanduse kogutoodangust tuleb merendusest,” rääkis Akkermann.

Akkermanni sõnul on meremajandus suurem klaster, kui esmapilgul tunduda võib – kaldateenused, sadamateenused, tollimine, punkerdamine jne. “Meremajanduse süda on laev ja kõik muud teenused seal ümber nagu laevade remont, sildumine, järelvalve, lootsi teenused, kõik on sellega kaasnev on samuti meremajanduse klastri alla kuuluv. Merendusklaster, oma 5-%-lise rahvusliku kogutoodanguga annab täna tööd 20 000 inimesele,” rääkis ta.

„Eesti lipu alla tulevate laevade suurusjärgu võrra suurendamiseks tuleb ümber mõelda Eesti kui lipuriigi tingimused, meie pakkumised reederitele. Sellekohased julged ettepanekud on tänaseks esitatud riigikogu merenduse toetusrühmale Veeteede ameti poolt Eero Naaberi ja Maret Rauki eestvedamisel. Ettepanekut Eesti laevanduse sektori konkurentsivõime tugevdamiseks tuleks väga tõsiselt arutada seadusandja poolt ja võimalusel ja vastavad seadused vastu võtta,” arvas Akkermann.